דלגו בין התחנות

בית לאה גולדברג – סיור נשים בתל אביב

סיור בעקבות נשים בתל אביב
סיור בעקבות נשים בתל אביב

בית לאה גולדברג – סיור נשים בתל אביב

לאה גולדברג התגוררה ברחוב ארנון 15 בתל אביב ביחד עם אמא שלה. נספר את סיפור חייה המרתק.

שימו לב

בנוסף לוידאו האזינו לעוד הרחבות מעניינות פה למטה

לאה גולדברג – סיפור חיים

לאה גולדברג נולדה להוריה, צילה ואברהם, בקניגסברג שבפרוסיה (היום גרמניה), אבל גדלה בקובנה שבליטא וגרה בה עד גיל 3.

כשפרצה מלחמת העולם הראשונה המשפחה נדדה במשך ארבע שנים ברחבי רוסיה בין כפרים שונים. בדרך חזרה הביתה, לקובנה, בגבול, אביה של לאה נעצר. צבע הנעליים שלו לא מצא חן בעיני החיילים שעמדו שם. חשדו בו שהוא קומוניסט. מדי יום במשך עשרה ימים הם התעללו בו בהוצאה מדומה להורג. ביום העשירי האם משאירה את לאה בת ה8 לבדה ויוצאת לשחרר את האב ממעצרו.

שוב בבית –  זו  כבר משפחה הרוסה. המאניה דפרסיה, שהיא מחלה גנטית, מתפרצת אצל האב, כנראה בגלל ההתעללות שעבר. בשלב מסוים האב מתאשפז. האם מתגרשת ממנו ויוצאת לפרנס. לאה בת ה8 מתחילה ללמוד בבית ספר שלומדים בו גם עברית. והנה נולדה אהבה. בתוך חצי שנה היא לומדת עברית! היא חולמת להפוך להיות סופרת ומשוררת גדולה: “אישה-ביאליק”.

בגיל 18, בגרמניה, היא כותבת דוקטורט בבלשנות שמית.

בבחירות של 1933 היטלר עולה לשלטון ודלתות גרמניה נסגרות. בדקה ה90 היא חוזרת לליטא אבל חולמת להגיע לישראל. היא מתפעלת מחבורת “יחדיו” היוקרתית – חבורת משוררים המסעירה את החיים הספרותיים של תל אביב וממנהיגה הבולט אברהם שלונסקי. שלונסקי רוצה להכניס אותה לחבורה, ומשיג לה רישיון כניסה לפלשתינה.

ב1935 לאה מגיעה לתל אביב, משתלבת בחבורת “יחדיו” ומתמנה לתפקיד “המזכירה”.

היא הייתה אישה כמעט יחידה בבוהמה הגברית, והם היו קצת מקטינים אותה בגלל זה. ולמרות שבשלב מסוים כבר הייתה מאד ידועה בישוב, היא הייתה צריכה להיאבק על מעמדה.
היא גרה בבית הזה, ברחוב ארנון מספר  15 עם אימה צילה, במשך כ 20 שנה.  אביה נותר בפנסיון גרמני לחולי רוח וכנראה שניספה בשואה.

לאה גולדברג – "מעצמה ספרותית"

בסרט “לאה גולדברג בחמישה בתים” (קבלו קישור למטה…) חוקר הספרות העברית, פרופסור אריאל הירשפלד, אמר על לאה גולדברג: “היא הייתה מעצמה ספרותית – לא פחות מזה!” וכמה שהוא צדק..
אה גולדברג ידועה כמובן כמשוררת וסופרת. אבל היא גם התפרנסה מתרגום, כתיבת ביקורות בעיתון על הצגות תיאטרון ומופעי מחול, כתיבת מחזות, כתיבת פרסומות ומערכונים. כן…כן.. גם לפני 80 שנה פרסומת הכניסה קצת כסף לאומנים… וכמובן הרצתה ולימדה.
את הפרסום היא קיבלה, קודם כל, מכתיבתה לילדים: היא כתבה בגובה העיניים, בשפה רעננה, בהומור, בדמיון עשיר, אבל גם בכאב.
והנה אתגר: נסו לספור לפחות חמישה שירים או סיפורים לילדים של לאה גולדברג שאתן מכירות… היה קל? נסו עשרה…:)
קישור לפרויקט “העברים”: “לאה גולדברג – בחמישה בתים” – סרטו של יאיר קידר, זה ארוך תפתחו בבית

לסיור המלא
הצטרפו לשירלי קייזר שתוביל אתכן ואתכם בסיור בעקבות נשים בתל אביב של שנות ה-30, נשים מיוחדות שהשאירו את חותמן על העיר. הסיור מתאים לכל המינים ומגילאי בני נוער ומבוגרים, מתאים לבת מצווה, יום האשה, פעילות העצמה נשית וכמובן כסיור מעולה כמו כל סיור אחר בתל אביב המדליקה. בואו לסיור על נשים בתל אביב שיוצא ממש עכשיו!

בית לאה גולדברג – סיור נשים בתל אביב

נחצה את שדרות בן גוריון וניכנס לרחוב רופין -> נפנה ימינה לרחוב ארנון ונעמוד מול בית מס’ 15 -> מומלץ לעמוד בצד השני של הכביש ולא ליד הבית עצמו.
׳
1
2
3
4
5
Wellcom
איזה כיף להתחיל בחוויה, מומלץ לעבור על ההנחיות הבאות כדי שהכל יזרום לכם בכיף.

> לחצו על החץ הצהוב שמאלה >

הנחיות שימוש בממשק
לדלג בין תחנות
לחיצה על התפריט מצד ימין למעלה תפתח את רשימת התחנות ותוכלו לדלג.
הנחיות שימוש בממשק
לנווט בקלות
לחיצה על כפתור המפה למטה תפתח הוראות הגעה מפורטות לתחנה ומפה
הסבר שימוש בממשק
לקבל את כל המידע
לחיצה על הסרטון תפעיל אותו, ברוב התחנות יש הרחבות מרתקות, לחצו על הכותרות כדי לקרוא ולהאזין
יוצאים לדרך
אתם יכולים להתחיל בחוויה כבר עכשיו, הפעילות פתוחה ל-14 יום ללא הגבלה ואנחנו ממליצים לכם לשחק קצת עם הממשק ולהתרגל. אל תשכחו, ניתן להיות מחוברים במקביל רק עם מכשיר אחד. שיהיה לכם כיף :-)
דילוג לתוכן