דלגו בין התחנות

תצפית לילית – סליחות בירושלים

סיור סליחות בירושלים
אריאל בן גיגי

תצפית לילית – סליחות בירושלים

נביט לעבר הואדי שמתחתינו, גיא בן הינום ולרכס שמעליו בו נמצאות  שכונת משכנות שאננים (1860) השכונה הראשונה מחוץ לחומות,  ושכונת ימין משה (1894). שתי שכונות אלו מספרות על שניים מעשירי עולם, חשוכי ילדים שבחרו להנציח את עצמם דרך תרומה לירושלים. "ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזרה". כאן נעמוד בעיקר על מושג הצדקה.

שימו לב

בנוסף לוידאו האזינו לעוד הרחבות מעניינות פה למטה

צוואתו של יהודה טורא

“מאד כלתה רוחי לתמוך ידי השר היקר משה מאנטעפיארע שליט”א על דרכו אשר הולך זה כמה להטיב מצב אחב”י האומללים בעיר הקודש ירושלים, ולמען יוכלו לעבוד את ה’ אלהי אבותינו באין שטן ומפריע, ולזאת הנני נותן סך חמשים אלף דולר ועושי רצוני יעמדו לימין השר מאנטעפיארע לעשות עם הכסף הנזכר כטוב וכישר בעיניו להגיע אל המטרה הנזכרת”

כתובת ההקדשה במשכנות שאננים

“משכנות שאננים נתיסדו מאת תרומת הכסף אשר הניח אחריו הגביר יהודה טורא נ”ע [נשמתו עדן] מק”ק [מקהילת קודש] ניו אורלינס יע”א [יגן עליה אלוקים] במדינת אמריקא על פי השר משה מונטיפיורי בשנת כת”ר לפ”ק”

כתובת הקדשה משכנות שאננים
כתובת הקדשה משכנות שאננים

גיא בן הינום

הואדי שלפנינו נקרא גיא בן הינום. גיא זה מוזכר פעמים רבות בתנך. בפעם הראשונה מופיע הגיא כציון קו גבול בגבולות השבטים. אך גיא זה התפרסם בעיקר בשל שמו שהיווה מקור לשם גיהנום. כאן, על פי המסופר בספר ירמיהו, נהגו לעבוד את האל מולך, שכחלק מהפולחן הדתי של אל זה היה נהוג להקריב קורבנות אדם “וּבָנוּ בָּמוֹת הַתֹּפֶת אֲשֶׁר בְּגֵיא בֶן הִנֹּם לִשְׂרֹף אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנֹתֵיהֶם בָּאֵשׁ אֲשֶׁר לֹא צִוִּיתִי וְלֹא עָלְתָה עַל לִבִּי” (ספר ירמיהו, פרק ז’, פסוק ל”א)

כיום הוא אחד מהשטחים הפתוחים היפים בירושלים ומתקיימים בו אירועי תרבות ואוכל שונים ואף טיפוס ספנלינג על מצוקיו.

בריכת הסולטן

בריכת הסולטן שמתחתינו משמשת כיום כתיאטרון פתוח למופעי תרבות. בעת העתיקה היה מקום אחד ממאגרי המים של העיר. הבריכה שופצה בתחילת התקופה העות’מאנית על ידי הסולטאן הטורקי, סולימאן הראשון, הידוע גם כסולימאן המפואר, בונה חומות העיר העתיקה. בריכת הסולטן היא חלק מהמייל התרבותי. תוכניתו של טדי קולק לאחר 67 היתה לשבץ על קו התפר לשעבר מספר מוסדות תרבות, ביניהן אנו מכירים היום את מתחם התחנה, תיאטרון החאן, סינמטק, בריכת הסולטאן וחוצות היוצר.

לסיור המלא
הצטרפו לאריאל בן גיגי, מדריך טיולים ירושלמי לסיור סליחות עצמאי בעיר העתיקה, סיור סליחות מודרך עם הטלפון הנייד שלכם! בדיוק הסליחות נבקר ברובע היהודי, בהר ציון וקבר דוד, התצפיות עוצרות נשימה על העיר העתיקה, מחוץ ובתוכה. כמובן שנבקר באתרים חשובים ברובע היהודי ונסיים בתפילת הסליחות בכותל המערבי, הסיור מתחיל מתי שתרצו, בכל שנה בין א’ באלול ועד יום כיפור, תוכלו לצאת כבר עכשיו!

תצפית לילית – סליחות בירושלים

הדרך מצולמת בסרטון – המשיכו לאורך החומה עד לפינה הדרום מערבית שלה. ->> בפינה תוכלו לראות מגדל חיצוני לחומה ומולו הנוף של העמק
׳
1
2
3
4
5
Wellcom
איזה כיף להתחיל בחוויה, מומלץ לעבור על ההנחיות הבאות כדי שהכל יזרום לכם בכיף.

> לחצו על החץ הצהוב שמאלה >

הנחיות שימוש בממשק
לדלג בין תחנות
לחיצה על התפריט מצד ימין למעלה תפתח את רשימת התחנות ותוכלו לדלג.
הנחיות שימוש בממשק
לנווט בקלות
לחיצה על כפתור המפה למטה תפתח הוראות הגעה מפורטות לתחנה ומפה
הסבר שימוש בממשק
לקבל את כל המידע
לחיצה על הסרטון תפעיל אותו, ברוב התחנות יש הרחבות מרתקות, לחצו על הכותרות כדי לקרוא ולהאזין
יוצאים לדרך
אתם יכולים להתחיל בחוויה כבר עכשיו, הפעילות פתוחה ל-14 יום ללא הגבלה ואנחנו ממליצים לכם לשחק קצת עם הממשק ולהתרגל. אל תשכחו, ניתן להיות מחוברים במקביל רק עם מכשיר אחד. שיהיה לכם כיף :-)
דילוג לתוכן