דלגו בין התחנות

בית פולה ודוד בן גוריון

סיור בעקבות נשים בתל אביב
סיור בעקבות נשים בתל אביב

בית פולה ודוד בן גוריון

אנחנו נמצאות מול בית משפחת בן גוריון. הפעם נקדיש את הזמן ל”אישה שאתו”…פולה.

פולה בן גוריון

אנחנו נמצאות מול בית בן גוריון. כאן גר ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל – דוד בן גוריון.

אבל כאן גם גרה פולה, אחות בהכשרתה וגם אשתו. אז נכון שהיא לא ממש עונה להגדרה של “פורצת דרך”, – אבל אי אפשר בלי כמה מילים עליה – לא סתם אומרים הצרפתים: “חפש את האישה”.

פולה ניהלה את החשבונות והתלוננה הרבה על מצוקה כלכלית, בעיקר כי הרבה פעמים רוב המשכורת של בעלה הלך לטובת רכישה של ספרים חדשים… לפיכך, היא נהגה לחסוך מפיה כדי שיהיה לבן גוריון ולילדים מה לאכול, והיה שלב שהתברר שהיא אפילו סבלה מתת תזונה בגלל זה.
פולה היא זאת שהכינה לו את הקוץ’מוץ’ המפורסם – המאכל שהוא לא אהב אבל גם אחרי שנפטרה המשיך להכין לעצמו – לזכרה (המתכון: גבינה לבנה, אשל, רסק פירות ומיץ פטל… נשמע טעים!)
פולה היא זאת שהייתה משתיקה את ילדי השכונה: “בן גוריון ישן! אסור להפריע!”.

אבל גם לאנשים רבי מעלה היא לא נתנה להפריע, למשל, מספרים שימים אחדים אחרי הקמת המדינה התייצב הרמטכ”ל  בביתו של ראש הממשלה הטרי. הוא בא לבקש את אישורו לפעולה צבאית דחופה . ” בן גוריון ישן ” , הודיעה פולה. ” אבל מתנהלת מלחמה ” ! נדהם הרמטכ”ל. ” אני יודעת שמתנהלת מלחמה, אבל בן גוריון נח עכשיו! המלחמה יכולה לחכות ” . ענתה פולה.
היא הייתה אדם פתוח וישיר שאומר את אשר על לבו, לעיתים ללא מסננת או טקט והיא בעיקר שמרה עליו מכל משמר. מבחינתה הוא היה איש החזון ותפקידה היה להרחיק ממנו כל מחלה, דאגה או פגע והיא הלכה אחריו.
והנה שמועה, שאם היא נכונה הרי שכולנו חייבות לה הרבה מאד!
מספרים שפולה הייתה זאת שהציעה לבעלה להוסיף את המילה ” מין” בסופו של המשפט המפורסם במגילת העצמאות : ” מדינת ישראל [ … ] תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת וגזע” .

“ומין”! – תודה פולה!
לאחר מותה אמר בן גוריון: אני לעולם לא אשכח זאת : אהבת נעורייך, לכתך אחרי במדבר בארץ לא זרועה”. כנסו לקישור ותוכלו לשמוע את השיר שהלחין בכישרון רב מיקי גבריאלוב למילים שכתב דוד בן גוריון. פוליה.

YouTube video

בית פולה ודוד בן גוריון

נעלה ברחוב גורדון עד רחוב בן יהודה ונפנה ימינה. -> נטייל על רחוב בן יהודה עד שנגיע לשדרות בן גוריון -> נפנה שמאלה תוך חציית הצומת המרומזר (בזהירות) ונטייל על שדרות בן גוריון עד שנראה מצד ימין את “בית דוד ופולה בן גוריון” -> שדרות בן גוריון 17.
סיור בעקבות נשים בתל אביב

בית פולה ודוד בן גוריון - סיור חצרות בעיר העתיקה

אנחנו נמצאות מול בית משפחת בן גוריון. הפעם נקדיש את הזמן ל”אישה שאתו”…פולה.

הצטרפו לשירלי קייזר שתוביל אתכן ואתכם בסיור בעקבות נשים בתל אביב של שנות ה-30, נשים מיוחדות שהשאירו את חותמן על העיר. הסיור מתאים לכל המינים ומגילאי בני נוער ומבוגרים, מתאים לבת מצווה, יום האשה, פעילות העצמה נשית וכמובן כסיור מעולה כמו כל סיור אחר בתל אביב המדליקה. בואו לסיור על נשים בתל אביב שיוצא ממש עכשיו!
סיור בעקבות נשים בתל אביב

סיור בעקבות נשים בתל אביב

169
דורג 4.76 מתוך 5

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם רכשתם פשוט התחברו

׳
1
2
3
4
5
Wellcom
איזה כיף להתחיל בחוויה, מומלץ לעבור על ההנחיות הבאות כדי שהכל יזרום לכם בכיף.

> לחצו על החץ הצהוב שמאלה >

הנחיות שימוש בממשק
לדלג בין תחנות
לחיצה על התפריט מצד ימין למעלה תפתח את רשימת התחנות ותוכלו לדלג.
הנחיות שימוש בממשק
לנווט בקלות
לחיצה על כפתור המפה למטה תפתח הוראות הגעה מפורטות לתחנה ומפה
הסבר שימוש בממשק
לקבל את כל המידע
לחיצה על הסרטון תפעיל אותו, ברוב התחנות יש הרחבות מרתקות, לחצו על הכותרות כדי לקרוא ולהאזין
יוצאים לדרך
אתם יכולים להתחיל בחוויה כבר עכשיו, הפעילות פתוחה ל-14 יום ללא הגבלה ואנחנו ממליצים לכם לשחק קצת עם הממשק ולהתרגל. אל תשכחו, ניתן להיות מחוברים במקביל רק עם מכשיר אחד. שיהיה לכם כיף :-)
דילוג לתוכן