דלגו בין התחנות

בית לאה גולדברג

סיור בעקבות נשים בתל אביב
סיור בעקבות נשים בתל אביב

בית לאה גולדברג

לאה גולדברג התגוררה ברחוב ארנון 15 בתל אביב ביחד עם אמא שלה. נספר את סיפור חייה המרתק.

שימו לב, בנוסף לוידאו יש עוד הרחבות עם מידע מעניין פה למטה, אם יש יותר מהרחבה אחת -> לחצו על הכותרת והיא תפתח.

לאה גולדברג – סיפור חיים

לאה גולדברג נולדה להוריה, צילה ואברהם, בקניגסברג שבפרוסיה (היום גרמניה), אבל גדלה בקובנה שבליטא וגרה בה עד גיל 3.

כשפרצה מלחמת העולם הראשונה המשפחה נדדה במשך ארבע שנים ברחבי רוסיה בין כפרים שונים. בדרך חזרה הביתה, לקובנה, בגבול, אביה של לאה נעצר. צבע הנעליים שלו לא מצא חן בעיני החיילים שעמדו שם. חשדו בו שהוא קומוניסט. מדי יום במשך עשרה ימים הם התעללו בו בהוצאה מדומה להורג. ביום העשירי האם משאירה את לאה בת ה8 לבדה ויוצאת לשחרר את האב ממעצרו.

שוב בבית –  זו  כבר משפחה הרוסה. המאניה דפרסיה, שהיא מחלה גנטית, מתפרצת אצל האב, כנראה בגלל ההתעללות שעבר. בשלב מסוים האב מתאשפז. האם מתגרשת ממנו ויוצאת לפרנס. לאה בת ה8 מתחילה ללמוד בבית ספר שלומדים בו גם עברית. והנה נולדה אהבה. בתוך חצי שנה היא לומדת עברית! היא חולמת להפוך להיות סופרת ומשוררת גדולה: “אישה-ביאליק”.

בגיל 18, בגרמניה, היא כותבת דוקטורט בבלשנות שמית.

בבחירות של 1933 היטלר עולה לשלטון ודלתות גרמניה נסגרות. בדקה ה90 היא חוזרת לליטא אבל חולמת להגיע לישראל. היא מתפעלת מחבורת “יחדיו” היוקרתית – חבורת משוררים המסעירה את החיים הספרותיים של תל אביב וממנהיגה הבולט אברהם שלונסקי. שלונסקי רוצה להכניס אותה לחבורה, ומשיג לה רישיון כניסה לפלשתינה.

ב1935 לאה מגיעה לתל אביב, משתלבת בחבורת “יחדיו” ומתמנה לתפקיד “המזכירה”.

היא הייתה אישה כמעט יחידה בבוהמה הגברית, והם היו קצת מקטינים אותה בגלל זה. ולמרות שבשלב מסוים כבר הייתה מאד ידועה בישוב, היא הייתה צריכה להיאבק על מעמדה.
היא גרה בבית הזה, ברחוב ארנון מספר  15 עם אימה צילה, במשך כ 20 שנה.  אביה נותר בפנסיון גרמני לחולי רוח וכנראה שניספה בשואה.

בסרט “לאה גולדברג בחמישה בתים” (קבלו קישור למטה…) חוקר הספרות העברית, פרופסור אריאל הירשפלד, אמר על לאה גולדברג: “היא הייתה מעצמה ספרותית – לא פחות מזה!” וכמה שהוא צדק..
אה גולדברג ידועה כמובן כמשוררת וסופרת. אבל היא גם התפרנסה מתרגום, כתיבת ביקורות בעיתון על הצגות תיאטרון ומופעי מחול, כתיבת מחזות, כתיבת פרסומות ומערכונים. כן…כן.. גם לפני 80 שנה פרסומת הכניסה קצת כסף לאומנים… וכמובן הרצתה ולימדה.
את הפרסום היא קיבלה, קודם כל, מכתיבתה לילדים: היא כתבה בגובה העיניים, בשפה רעננה, בהומור, בדמיון עשיר, אבל גם בכאב.
והנה אתגר: נסו לספור לפחות חמישה שירים או סיפורים לילדים של לאה גולדברג שאתן מכירות… היה קל? נסו עשרה…:)
קישור לפרויקט “העברים”: “לאה גולדברג – בחמישה בתים” – סרטו של יאיר קידר, זה ארוך תפתחו בבית

בית לאה גולדברג

נחצה את שדרות בן גוריון וניכנס לרחוב רופין -> נפנה ימינה לרחוב ארנון ונעמוד מול בית מס’ 15 -> מומלץ לעמוד בצד השני של הכביש ולא ליד הבית עצמו.
סיור בעקבות נשים בתל אביב

בית לאה גולדברג - סיור חצרות בעיר העתיקה

לאה גולדברג התגוררה ברחוב ארנון 15 בתל אביב ביחד עם אמא שלה. נספר את סיפור חייה המרתק.

הצטרפו לשירלי קייזר שתוביל אתכן ואתכם בסיור בעקבות נשים בתל אביב של שנות ה-30, נשים מיוחדות שהשאירו את חותמן על העיר. הסיור מתאים לכל המינים ומגילאי בני נוער ומבוגרים, מתאים לבת מצווה, יום האשה, פעילות העצמה נשית וכמובן כסיור מעולה כמו כל סיור אחר בתל אביב המדליקה. בואו לסיור על נשים בתל אביב שיוצא ממש עכשיו!
סיור בעקבות נשים בתל אביב

סיור בעקבות נשים בתל אביב

169
דורג 4.76 מתוך 5

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן