כל התחנות

מלון אוריינט – הליצאום

רפי כפיר, מדריך טיולים בירושלים

מלון אוריינט - הליצאום

בפתח מלון אוריינט: מכיוון שהטמפלרים היו קבוצה אידיאולוגית הם היו חייבים לתת לילדים שלהם חינוך בהתאם למה שהם מאמינים ולכן הקימו בירושלים בית ספר (ליצאום) מרכזי שדאג לחינוך בדרכם.  הבעיה התחילה כאשר היטלר עלה לשילטון והמורים אולצו ללמד פוליטיקה במקום דת.

Play Video

שימו לב! בנוסף לסרטונים יש הרבה קטעי הסבר נוספים (טקסט ואאודיו), לחצו על הכותרות הצהובות ותגלו.

תמונה חיה מתוך המלון

תכנית המושבה וסגנון הבתים

צורתה של המושבה היא משולש, כאשר הצלעות הם הרחובות עמק רפאים ודרך בית לחם. בקודקוד המושבה נמצאים שני המוסדות החשובים שלה: בית העם ובית הספר. הבתים ברובם חד קומתיים אבל יש גם דו קומתיים. רוב הבתים חד משפחתיים אבל יש גם דו משפחתיים. הבתים נבנו על שליש השטח ובשאר היתה גינה. כל החצרות גודרו באבן ומעליה שבכות ברזל שרובם נעשו על ידי המסגר איש המושבה – ביאנצלה, שבביתו נבקר בהמשך. בחזית רבים מן הבתים מרפסת כניסה מוגבהת וממנה נכנסו למסדרון מרכזי ארוך. המטבח היה בקצה האחורי. השירותים היו בחצר ומתחת לבית היה בור מים. את הגג כיסו רעפים ומתחת לבית היו מרתפים לאכסון יין ומזון. יש בתים שהיה להם חדר תחתון עבור פועל. כמו בבתים בירושלים החלונות בד”כ היו קמורים ועליהם רפרפות עץ. עובי הקירות כמו בסגנון הירושלמי כלומר בין 80 – 100 ס”מ, והם נבנו שתי שכבות אבן וביניהם תערובת של טיט ונתזי אבן.  אפשר לראות במושבה חלונות קוקיה ומרפסות תלויות על ריילסים (פסי רכבת) שנלקחו מהרכבת הסמוכה.

תחנה הבאה

פתח מפה

הסבר הגעה אל התחנה

נמשיך על רחוב עמק רפאים ונעמוד מול מלון “אוריינט”

הסבר הגעה

תחנה קודמת

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם כבר רכשתם פשוט התחברו

Go הוא סיור וירטואלי עצמאי ואינטראקטיבי שקורה בשטח דרך הנייד שלך.
התכנים הכי המעניינים ורלוונטיים, המקומות הכי חמים בעיר, מוגשים עבורכם בעטיפה טכנולוגית תאפשר לך לצאת לסיור בזמן שלך, עם החברים שלך, באינטימיות שלך ובמחיר אטרקטיבי.

קבלו מאיתנו עדכונים

דילוג לתוכן