בית רוקח

דורון צים, מדריך טיולים

בית רוקח

רח’ רוקח 36

בית רוקח הוא מרכז מבקרים חשוב להנצחת סיפורה של השכונה. במבנה מתגוררת נכדתו של רוקח האמנית לאה מג’רו מינץ אשר שימרה את הבית שהקים ובו התגורר סבא שמעון רוקח שזכה לכינוי הש”ר ראשי תיבות של שמו, ובני משפחתו.

Play Video
ביתו של מייסד השכונה שמעון רוקח

אנו עומדים מול ביתו של מייסד השכונה שמעון רוקח הירושלמי שהגיע ליפו על מנת לתרום לתהליך היציאה מהחומות כפי שהחל בירושלים כבר ב 1860 ביוזמתו של משה מוטיפיורי. רוקח חובר לאהרון שלוש בעלי הקרקע ומציע לו לכנס משפחות יהודיות על מנת להתחיל בבניית השכונה. הוא מגייס את 48 המשפחות אשר יעלו על הקרקע ב 1887 כאשר ההסכמה היא כי כל משפחה תבנה את ביתה בעצמה. בבתים החדשים היה לכל משפחה את “בית התבשיל” (מטבח) ואת “בית הכבוד” (שירותים), שינוי מהותי מהמגורים ביפו שם נאלצו לחלוק ולהשתמש בשירותים ובמטבח ציבוריים. 

רוקח עצמו  זכה לכינוי  “הש”ר” שהם ראשי תיבות של שמו. הוא יזם ופעל רבות על מנת לבסס את חיי הקהילה בנווה צדק. הוא הקים את אגודת “פרדס” שסייעה לפרדסנים של יפו, את אגודת “בני ציון”- ארגון שסייע לנזקקי יפו, את בית הקברות ע”ש טרומפלדור שנתן מענה לקבורת יהודי יפו שחלו במחלת הכולרה ואת אגודת “עזרת ישראל” שבעזרתה הוקמה נווה צדק. 

לאחר פטירתו של שמעון רוקח נתרם הבית למטרות ציבוריות אולם בשנות ה 80 נותר ללא שימוש ומצבו הלך והתדרדר. נכדתו של רוקח- לאה מג’רו מינץ לקחה על עצמה לשפץ את  הבית והפכה אותו לאחר תהליך שימור ממושך ל”מרכז המבקרים של נווה צדק”. כיום מתגוררת לאה מג’רו מינץ בבבית ובחצר ניתן לראות את הפסלים פרי עבודתה. 

ניתן לבקר במקום תמורת תשלום וליהנות מתצוגת תמונות, פסלים ואף סרטון קצר המספר את סיפור הקמתה של השכונה.

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם כבר רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן