דלגו בין התחנות

הכותל המערבי

סיור סליחות בירושלים
יאיר להמן - תמונת המדריך לסיור

הכותל המערבי

הגענו אל התחנה האחרונה בסיור שלנו, הכותל המערבי. מצאו מקום נח וצפו בסרטון ובמידע, דרגו את הסיור וגשו אל הכותל.

שימו לב

בנוסף לוידאו האזינו לעוד הרחבות מעניינות פה למטה

קצת הסטוריה על הכותל

הכותל המערבי הוא אחד מארבעת הקירות המקיפים את הר הבית (הר המוריה) משלהי תקופת בית שני ועד ימינו. הכותל המערבי נבנה בהוראת הורדוס כחלק משיפוץ והרחבת המתחם בהר המוריה כבר במאה הראשונה לפני הספירה. הקיר נבנה מאבני גיר שככל הנראה נחצבו בסביבת ירושלים באזור שועפת ובמערת צדקיהו שנמצאת בקרבת מקום. הנדבכים העליונים בכותל הם עדות לבניה מתקופות מאוחרות יותר. (אבל אין אפשרות ממשית לתארך כל אבן ואבן. ניתן להבחין בהבדל בין הגדלים של האבנים.)  צמוד לרחבת הכותל המערבי (זו שאנו מתפללים בה היום) הייתה קיימת שכונת המוגרבים (מכאן השם “שער המוגרבים” לעליה להר הבית). לאחר מלחמת ששת הימים, הוחלט להרוס את השכונה, להנמיך את מפלס הרחוב ולהרחיב את הרחבה לטובת היהודים הרבים שחלמו להגיע ולהתפלל בכותל.

אם תסתכלו בתמונות של הכותל המערבי מלפני 1948 תוכלו לראות שגברים ונשים התפללו יחדיו בכותל ללא הפרדה כלל ,בניגוד למקובל היום ולזהות כתובות חקוקות בעברית על חלק מאבני הכותל אלו הן כתובות שחקקו עולי הרגל שהגיעו להתפלל (אבנים אלו נמצאות היום בין הנדבכים האמצעיים, עקב הנמכת רחבת הכותל).

כותל בשנת 1920
כותל בשנת 1920

קדושתו של הכותל

לאחר שהתקדש אצל היהודים, קיבל הכותל המערבי, מעמד גם אצל המוסלמים והנוצרים, בערבית קוראים לו אל-בורק, ומציינים ששם המתינה אותה בהמה פלאית שעימה הגיע מוחמד במסעו הלילי ממכה אל אל אקצה (=הקצה) ומשם עלה לשמיים. הכותל זוכה לרגעי השיא שלו בחגים ובמיוחד בשלושת הרגלים, סוכות, פסח ושבועות בהם מגיעים מאות אלפים להתפלל, בסוכות מידי שנה נערך כאן טקס “ברכת הכהנים” המסורתית.  בחג החנוכה יש עלייה גדולה במספר המבקרים הרוצים להיזכר בניצחון המכבים ובמנורת בית המקדש והנס. גם בתקופת הסליחות מגיעים מתפללים רבים בשעות הלילה מאחרי חצות אל הכותל והשיא לקראת יום כיפור.   גם צה”ל עורך בכותל את הטקסים החשובים ביותר שלו (השבעות לוחמים, אזכרות) וכמובן טקסי יום הזיכרון הנערך כאן מידי שנה ומרגש מאוד כאשר הכותל ניצב דומם לזכר חללי צה”ל.

הכותל המערבי

נחזור קצת אל הרחוב התמיד ונפנה שמאלה ->> נלך עד שתראו את הירידה למדרגות ונרד איתם אל הכותל המערבי
סיור סליחות בירושלים

הכותל המערבי - סיור חצרות בעיר העתיקה

הגענו אל התחנה האחרונה בסיור שלנו, הכותל המערבי. מצאו מקום נח וצפו בסרטון ובמידע, דרגו את הסיור וגשו אל הכותל.

סיור עם שחקן בעיר העתיקה להיום, למחר או למתי שתבחרו! הצטרפו ליאיר לשמן, שחקן ירושלמי שיוביל אתכם עם הדמות החביבה ״מוטל״ לסיור מומחז בעיר העתיקה ״מוטל והכותל״ בכל תחנה תפגשו דמויות צבעוניות שיספרו לכם את הסיפור של ירושלים העתיקה, דרך הכיבוש העותרמאני של העיר ועד אחרי איחוד ירושלים. הסיור מתחיל בשער יפו ומסתיים בכותל המערבי, בין התחנות תעברו בתצפיות הגגות, תצפית על הכותל, הקראדו, מגדל דוד ועוד הרבה מאוד אתרים חשובים בירושלים.

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם רכשתם פשוט התחברו

׳
1
2
3
4
5
Wellcom
איזה כיף להתחיל בחוויה, מומלץ לעבור על ההנחיות הבאות כדי שהכל יזרום לכם בכיף.

> לחצו על החץ הצהוב שמאלה >

הנחיות שימוש בממשק
לדלג בין תחנות
לחיצה על התפריט מצד ימין למעלה תפתח את רשימת התחנות ותוכלו לדלג.
הנחיות שימוש בממשק
לנווט בקלות
לחיצה על כפתור המפה למטה תפתח הוראות הגעה מפורטות לתחנה ומפה
הסבר שימוש בממשק
לקבל את כל המידע
לחיצה על הסרטון תפעיל אותו, ברוב התחנות יש הרחבות מרתקות, לחצו על הכותרות כדי לקרוא ולהאזין
יוצאים לדרך
אתם יכולים להתחיל בחוויה כבר עכשיו, הפעילות פתוחה ל-14 יום ללא הגבלה ואנחנו ממליצים לכם לשחק קצת עם הממשק ולהתרגל. אל תשכחו, ניתן להיות מחוברים במקביל רק עם מכשיר אחד. שיהיה לכם כיף :-)
דילוג לתוכן