חצר כנסיית המשיח

רפי כפיר, מדריך טיולים בירושלים

חצר כנסיית המשיח

נכנסנו לחצר מאד מטופחת של הכנסיה האנגליקנית וסביב לחצר ישנם מספר מבנים הקשורים לכנסיה הזו. אבל החצר הכי יפה במקום קצת חבויה, עליכם להקיף את הכנסיה ולפנות שמאלה וכמה מטרים אחרי הפניה תראו משמאלכם מעבר קטן עם דלת. הכנסו בה ותגיעו לחצר הנעלמת.  הכנסיה הזו נבנתה על ידי הפרוטסטנטים בשילוב של הכנסיה האנגליקנית והלותרנית שהחליטו להקים בישופות משותפת. לאחר כמה שנים נפרדו שתי הכנסיות כל אחת לדרכה והמרכז האנגליקני היום נמצא בכנסית סנט גורג’ כקילומטר צפונית לשער שכם והמרכז של הכנסיה הלותרנית נמצא ליד כנסית הקבר בכנסית הגואל בנבקר בה בהמשך הסיור.

Play Video
Play Video
כנסיית המשיח

סגנון הבניה שלה הוא ניאו גותי והיא בנויה בצורת צלב. לא תמצאו שם מגדל פעמונים אבל בחצר תראו פעמון קטן. הסיבה לכך היא לשמור על פרופיל נמוך ולא להתגרות במוסלמים. מכיון שהמרכז האנגליקני עבר לכנסית סנט ג’ורג’, הקהילה החשובה שפועלת היום בחצר, היא קהילה של יהודים משיחיים שקוראת לעצמה “עמנואל”. בתוך הכנסייה תראו סממנים יהודיים: על ארון העץ בקדמת הכנסייה תראו כיתוב בעברית ובין השאר תראו שם את “תפילת האדון” הנוצרית לצד “עשרת הדברות”.  מתחת לארון תראו את מנורת שבעת הקנים.  על הבימה במרכז תראו את שם הכנסיה – “עמנואל” בעברית, מעליה כתר ומתחתיה מגן דוד.  מצד ימין סמל נוצרי שמורכב משתי אותיות יווניות: אלפא ואומגה – הראשונה והאחרונה , רוצה לומר אני ראשון ואני אחרון.  מצד שמאל סמל נוצרי שמורכב משלש אותיות (J, U, S) שפירושו ישו מושיע האנושות.  אם תחפשו צלב תמצאו אותו בויטראז’ שבקדמת הכנסיה ואם תסתכלו לאחור תראו בויטראז’ של הקיר האחורי מגן דוד.

יהודים משיחיים

 מדובר בשילוב של יהודים ואמונה בישו. התנועה המשיחית היא חלק מהנצרות האוונגליסטית.  אם תשאלו אותם הם יגידו לכם שהם יהודים, זאת אומרת שמי שמחליט להצטרף אליהם אינו מחליט להיות נוצרי.  הם רואים עצמם כמו הנוצרים הראשונים שהיו יהודים והאמינו בישו ובשליחותו, ותוך כדי זה  שמרו שבת וקיימו את המצוות. הם חוגגים את החגים היהודיים ומקיימים הרבה מנהגים יהודים.  התפילה העיקרית בשבוע היא בשבת.   הם מקבלים הן את הברית הישנה והן את הברית החדשה.  רוב היהודים המשיחיים חיים בארצות הברית (בסביבות 300,000).  בארץ ישנם כ – 20,000 מאמינים.  לא כולם יהודים לפי ההלכה, שכן הם מקבלים אל תוכם גם כאלה שאימם לא יהודיה וגם כאלה ששני ההורים אינם יהודים. הממסד היהודי לא מקבל אותם והם גם אינם נכללים בחוק השבות.

Please allow share location

נצא מהפטריארכיה ונחזור ברחוב שממנו באנו עד לסופו


נפנה שמאלה (לתוך העיר העתיקה) ונתקדם עם כביש המכוניות כשמימין לנו מגדל דוד


נכנס מול המדרגות של מגדל דוד לכניסה שעליה כתוב “כנסית המשיח”


מפת הגעה לכנסיית המשיח
מפת הגעה לכנסיית המשיח
Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם כבר רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן