בריכת הקשתות

בריכת הקשתות

מאגר המים התת קרקעי כאן באמצע העיר, נבנה בשנת 789 לספירה בזמן השלטון המוסלמי בארץ. בפי הנוצרים הבריכה מכונה גם “בריכת הלנה הקדושה”, בהסתמך על מסורת הטוענת שהלנה, אימו של הקיסר הרומי קונסטנטינוס, היא שיזמה את חפירתהּ. הבריכה גם שכתה בערבית בכינוי “ברכת אל ענזיה” (בריכת העיזים). אגב, השם בריכת הקשתות, הוא שם מודרני שקיבלה הבריכה  רק לאחר הקמת מדינת ישראל.
גודל הבריכה כ-20 על 20 מ”ר  והיא המבנה השלם היחיד ששרד בארץ-ישראל מימי הח’ליפים לבית עבאס ששלטו באזורינו במאות ה-8 עד המאה ה-10.  בעבר, מימי הבריכה הגיעו גם מימי גשמים וגם על ידי אמת המים מאזור תל גזר ודרך אזור המגדל הלבן.
נכון להיום נמצאו ברמלה שישה מאגרים כאלה וזה היחיד הפתוח לקהל.
למבוגרים שבכם, הבריכה תהייה מוכרת מהסרט חסמב”ה ונערי ההפקר (1971) עם אלימלך זורקין אותו גילם זאב רווח, וכן שלמה ארצי, דובי גל, מני פאר ז”ל  ועוד.
עכשיו אפשר לרדת ולעשות שייט. תהנו!

Play Video
מקורות המים של רמלה

במאה ה-13 כתב גיאוגרף מוסלמי על רמלה  “אנשי רמלה פונקו במאגרים תת-קרקעיים והייתה רוב הארץ מאגרים”. לעומת לוד השכנה בה נמצאו בורות מים רבים, כאן ברמלה נחפרו מאגרים כמו בריכת הקשתות כדי לאגור מים שהגיעו מאזור תל גזר בעזרת אמת מים (אקוודוקט) ששרידים ממנה אפשר לראות ליד מחלף נשרים בכביש 6 ושדות קיבוץ נען.

אמת המים לרמלה
אמת המים לרמלה

למה בלוד בורות מים וברמלה מאגרי מים? איכות המים בלוד טובה מאשר ברמלה ויש בהם אחוז גבוה יחסית של מלחים ואף מוערבבים בגרגרי חול. כבר במאה העשירית נכתב: “בארותיה עמוקות, מימיהן מלוחים” וכך נדרש להוביל מים אל העיר ממקור חיצוני בעזרת האמה.

אמת המים לרמלה

מזרקת המים בחצר המתחם

במהלך שנת 2014, מצאו בחפירות רשות העתיקות מזרקת מים נדירה שנבנתה בחצר בית פרטי ברמלה ככל הנראה בביתו של עשיר מקומי. המזרקה מתוארכת לתקופת השלטון המוסלמי של השושלת המוסלמית הפאטימית במאה ה-11. היא יצאה מידי שימוש ככל הנראה ברעידת האדמה הגדולה שהחריבה את העיר בשנת 1068 וכוסתה בעפר עד שנחשפה בשנת 2014.

שימו לב לזיר, צינור וכד חרס אשר הזינו את המזרקה. בסוף הצנרת, מזרקה עם פסיפס ושיש ובטון בני אלף שנים מה שמעיד על עושרם של הבעלים ושל העיר דאז.

מזרקה בריכת הקשתות

כתובת ההקדשה בירידה אל הבריכה

“בשם אללה וברכה מאללה, ציווה לבנות הסוכן של אמיר המאמינים, יאריך אללה את קיומו, בחודש חג’ה של שנת שתיים ושבעים ומאה שנה (172 להיג’רה היא 789 לספירה הנוצרית)”.

כתובת בריכת הקשתות ברמלה

בריכת הקשתות - איור משנת 1861

בריכת הקשתות מהיום בו נבנתה, לא נהרסה ברעידות אדמה והיתה ידועה וחשופה לחולפים על פניה. כיום מוזרמים המים על ידי עובדי האתר אולם בעבר, הוזנה על ידי אמת המים מתל גזר שהגיעה אל אזור המגדל הלבן ושמם בתעלה תת קרקעית על לכאן. לאחר רעידת האדמה הגדולה של 1068, נהרסה אמת המים והבריכה חדלה מלשמש כבעבר. האיור המצורף משנת 1861 ואוייר על ידי נוסע גרמני שטייל בארץ.

איור של בריכת הקשתות ברמלה

בריכת הקשתות - מתוך סיור ברמלה עם הנייד

עמוד זה הוא חלק מסיור מודרך ברמלה עם הטלפון הנייד, סיור עצמאי באמלה בהדרכת רון פלד. לפרטים נוספים צפ בסרטון או לחצו עם הכפתור האדום.

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותה, אם רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן