דלגו תחנה

שכונת מוסררה – רחוב הע”ח

האוניברסיטה העברית בירושלים

שכונת מוסררה

ברחוב הע”ח בשכונת מוסררה אנחנו פוגשים כמה רופאים פלסטינים, אשר הטביעו את חותמם על ההיסטוריה של הרפואה בירושלים. שכונת מוסררה מסמלת את התרחבותה של ירושלים מחוץ לחומות החל מאמצע המאה התשע-עשרה. במוסררה חיו בני מעמד הביניים, והיא סימלה את  החיבור הגיאוגרפי בין העיר העתיקה והשכונות החדשות במערב העיר.    

בתקופה העות’מאנית התגורר בשכונה ד”ר תאופיק כנעאן. כנעאן נולד בבית ג’אלא שליד בית לחם והתחנך בבית הספר הגרמני שנלר בירושלים. ב-1905 סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה האמריקאית בבירות והחל לעבוד בבית החולים הגרמני בעיר – מה שהתחיל את עבודתו ארוכת השנים במוסדות רפואה גרמניים שונים. כאשר שב לירושלים, בנה את ביתו בשכונת מוסררה והיה הרופא הערבי הראשון שהקים מרפאה בעיר. מאוחר יותר, במלחמת העולם הראשונה, הוא שירת כרופא בצבא העות’מאני. בירושלים עבד בבית המצורעים הנסן, בבתי החולים הגרמני והאנגלי ברחוב הנביאים, באוגוסטה ויקטוריה על הר הזיתים ואפילו בשערי צדק. את חלקם הוא ניהל בתקופות שונות. כנעאן לא היה רק רופא שפרסם ספרים ומאמרים באנגלית ובגרמנית, אלא גם אתנוגרף, איש רוח ואספן נלהב של קמעות וחפצים אחרים מהפולקלור הפלסטיני, עליו כתב רבות. 

ד”ר כנעאן, יחד עם עמיתו ד”ר מחמוד טאהר דג’אני, הקימו בשנת 1944 את אגודת הרופאים הפלסטינים בשכונת ממילא. ניסיונות להקים אגודה כזו התחילו כבר בשנות העשרים, תחילה ביפו ומאוחר יותר בירושלים. האגודה הארצית הגישה סיוע רפואי לאוכלוסיה בארץ ובארצות השכנות, פרסמה כתב עת רפואי באנגלית ובערבית וארגנה כנסים רפואיים. בשנתה הראשונה הצטרפו אליה 70 רופאים, ועם הקמתם של סניפים בערים אחרות הצטרפו אליה 305 רופאים, ביניהם 85 ירושלמים.  

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם כבר רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן