דלגו תחנה

בית החולים לילדים מאריינשטיפט

האוניברסיטה העברית בירושלים

בית החולים לילדים מאריינשטיפט

בית החולים לילדים הוקם על ידי מקס סנדרצקי, רופא גרמני, שהשתקע בירושלים בשנות ה-60 של המאה ה-19. בית חולים המוקדש כולו לרפואת ילדים היה חידוש של ממש בתחום הרפואה בעיר, במיוחד בצל שיעורי התמותה הגבוהים בקרב ילדים בתקופה זו. לא רק שבתי החולים לילדים בעולם כולו היו ספורים, אלא שבית החולים הזה היה פתוח לילדים מכל הדתות ואף ממחוזות רחוקים, ונמנע מפעילות מיסיונרית. 

ב-1869 ביקר בירושלים קיסר אוסטריה, פרנץ יוזף, בדרכו חזרה מהחגיגות שנערכו במצרים לרגל פתיחת תעלת סואץ. סנדרצקי הצליח להשיג ממנו ומדוכס גרמני נוסף תרומה לבית החולים, וגם קיבל את תמיכת הממשלה של הקנצלר הגרמני ביסמרק. בית החולים קיבל את השם “מאריינשטיפט” על שמה של אשת הדוכס, מריה. בית החולים נפתח תחת חסות הקונסוליה הגרמנית בשנת 1872. מוסד הילדים שהקים היה במידה רבה מפעל משפחתי ובנותיו (אנה, ולאחר מכן קטי) שירתו בו כאחיות. ד”ר סנדרצקי עצמו היה גם המנתח. 

באוקטובר 1898 הגיע הקיסר וילהלם השני לביקור בירושלים. סנדרצקי קיווה לתמיכתו מאחר שהדוכס הגדול, שתמך בו עד אז, נפטר, ולא נמצא מקור הכנסה חלופי לבית החולים. אך הקיסר לא התעניין במאריינשטיפט, בין היתר, כנראה, מפני שסנדרצקי טיפל גם בילדים מוסלמים ויהודים. כך פסקו התרומות.

סנדרצקי המיואש הגיע לאפיסת כוחות. מעט לאחר עלות השחר של יום חמישי, 22 ביוני 1899, הוא עזב את בית החולים, ולפנות ערב נמצאה גופתו בנחל קדרון במזרח ירושלים. החקירה העלתה שמת מכדור שנורה ללבו; נראה שהתאבד באקדחו. הוא הובא למנוחות בבית הקברות הפרוטסטנטי על הר ציון. המצבה על קברו נושאת את המלים “יבורכו בעלי הרחמים”.

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותו, אם כבר רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן