בית החולים הגרמני של האחיות הדיאקוניסיות

בית החולים הגרמני של האחיות הדיאקוניסיות

בית החולים הגרמני, מהמבנים היפים של רחוב הנביאים, הוא אחד מבין מוסדות רבים שבנו הגרמנים בארץ הקודש. רק בירושלים, למשל, ניתן למנות את בית היתומים שנלר, את מתחם אוגוסטה ויקטוריה בהר הזיתים, את בית המצורעים “הנסן” ומוסדות רווחה נוספים.

Play Video
המפלגה הנאצית הירושלמית

אחת האפיזודות המוזרות והמעניינות ביותר שקשורות לבית החולים התרחשה באמצע שנות ה-30, אחרי עליית הנאצים לשלטון. בקהילה הגרמנית בירושלים התעוררה השאלה האם למכור את המבנה ליהודים. סניף המפלגה הנאצית של המושבה הגרמנית בעיר לא אהב את הרעיון לפיו סביב המבנה יש אוכלוסייה צפופה של יהודים. במכתבו אל ארגון החוץ של המפלגה כתב מנהיג הנאצים בירושלים, שמכירת המבנה ליהודים תניב רווחים יפים, שבאמצעותם יוכלו הגרמנים לבנות בית חולים חדש ומשופר.

אתם רואים?

סמל המסדר של האחיות הדיאקוניסות הוא יונת שלום. חפשו את היונה מרחוב שטראוס באבן הראשה, בקשת המרכזית. זהו לא הקישוט התנ”כי היחיד של בית החולים: את הכניסה של בית החולים מעטר הפסוק “אני ה’ רפאך”.

כך זה נראה בשנת 1939
בית החולים הגרמני, רחוב הנביאים, אוגוסט 1939. מתוך: אוסף האמריקן קולוני, ארכיון הקונגרס,  matpc.14690.
בית החולים הגרמני, רחוב הנביאים, אוגוסט 1939. מתוך: אוסף האמריקן קולוני, ארכיון הקונגרס, matpc.14690.

בית החולים הגרמני של האחיות הדיאקוניסיות - סיור בירושלים בעקבות התפתחות הרפואה

הצטרפו לצוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית לסיור מיוחד ויוצא דופן, סיור בעקבות התפתחות הרפואה בירושלים. בסיור נשמע על הרופאים הראשונים של העיר, בתי החולים הראשונים מחוץ ובתוך החומה, דמויות מפורסמות ועוד. הסיור הוכן על-ידי צוות פרויקט היסטוריה איזורית של רפואה במזרח התיכון המודרני באוניברסיטה העברית בירושלים.
הסיור הוא עצמאי, כלומר סיור אמיתי עם הטלפון הנייד,, תוכלו לצאת מתי שתרצו, בזמן ובקצב שלכם, אפילו עכשיו!

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותה, אם רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן