תרצו לדלג תחנה?

בדרך כלל בכל סיור יהיו בין 8-16 תחנות, פה אנחנו רק רוצים להמחיש את הרעיון

הזולה של בן בראש פינה – התחלה

יוסי סלס

הזולה של בן בראש פינה – התחלה

למגיעים מכביש 90 יש לפנות לתוך ראש פינה -> בכיכר הראשונה יש לפנות שמאלה ולהמשיך עד לכיכר השנייה ובה לפנות ימינה -> להמשיך בעלייה, לפני פנייה חדה שמאלה, אתם ממשיכים ישר אל כביש משתלב, תסעו עד הפנייה הראשונה שמאלה, תמשיכו עד הסוף עם הכביש, משמאלכם יהיה בית העלמין של המושבה, בסוף הכביש תחנו את הרכב. ->> מפה הולכים ברגל, תעברו מעבר פרות ותמשיכו כ 100 מטרים במעלה השביל (המסומן בצבע שחור) בתוך שמורת ראש פינה עד שתגיעו ל”זולה של בן” ->> בוויז –  “נחל ראש פינה” או “דרך בן אריה”
סיור עצמאי בראש פינה
הזולה של בן היא בריכה מלאכותית הממוקמת לאורך נחל ראש פינה, במקביל לנחל עובר שביל שבעבר שימש כדרך שחיברה בין העיר צפת לבין הכפר הערבי ג'עוני. בשנת 1878 קורה בדרך הזו אירוע דרמטי בישוב היהודי של אז, 17 אברכים עושים את דרכם מצפת אל הכפר ג'עוני בניסיון להקים חווה חקלאית יהודית שלימים תקרא גיא אוני.

“כעשרה בתים בני קומה אחת, בנויים אבן משחירה ומטויחים בבוץ, עמדו בשורה, שקועים בקוצים ובעשב גבוה. בקתות חומר אחדות נשרו לתוך הערוצים הפולחים את הרכס. יחיאל עצר את הבהמות והם הביטו נכחם.רחש של מים זורמים התערבב בקול הרוח הנושבת על צמרות הזיתים. “זהו???” פאניה לא ידעה אם תצחק או תבכה. “שבעה עשר אברכים היינו כשהתיישבנו כאן ב-1878, נחושים בהחלטתנו להפוך לעובדי אדמה”. יחיאל דיבר פתאום בהתלהבות, בשטף. “ביתינו הוא האחרון בשורה. סמוך לעץ הברוש…”. אפשר לשתות מהמעיין?” (שאלה פאניה)

“הזולה של בן” – בריכה מלבנית שהוקמה לזכרו של בן אורן מראש פינה במקום שהוא נהג לבלות עם חבריו. בן אורן התגייס ליחידת שלדג בשנת 2004, עם סיום מלחמת לבנון השנייה, לאחר פעילות מאומצת ביחידה, יצא בן לחופשת סוף שבוע ונסע לעין גדי לבקר את אחיו. כחובב טבע מושבע, הלך לטייל לבדו במעלה הר צרויה, מעל נחל ערוגות שבמדבר יהודה. אורך המסלול והחום הכבד ששרר באותו יום גבו מחיר כבד ובן מצא את מותו לאחר שקיבל מכת חום. בימי הקיץ החמים אל תחששו להיכנס למים הקרירים ולהתרענן ובחורף תגלו כאן זרימה מרשימה. אפשר לשבת סביב הבריכה לפיקניק או פק”ל קפה וליהנות מיופיה.

אנחנו נמצאים בערוצו של נחל ראש פינה אשר מנקז את מזרחו של הר כנען שנמצא מעלינו. נחל ראש פינה הוא נחל אכזב אך בגלל מבנה הסלע הגירני המחלחל של הר כנען ישנם שלושה מעיינות לאורך הנחל אשר זורמים לאורך כל השנה. העליון עין גיא אוני (עין אבו חליל), האמצעי עין פינה (עין אבו יוסוף) והאחרון עין כדן (על שם הפרח) או בפי הערבים עין אל קובה בשל צורתו הקובייתי.

3 המעיינות סגורים במבנים אשר נבנו כנראה על ידי הבריטים, עד לפני שנתיים שאבו את מי המעיינות אך כדי להחיות את הצמחייה,התחייבו הרשויות שהפסיק את השאיבה. נחל ראש פינה כאמור מתחיל בהר כנען וזורם אל הירדן.

אפשר לעלות לשלושת המעיינות שלאורך השביל העולה לצפת (מומלץ בעיקר באביב). הלוך חזור באותו שביל כ- 40 דקות.

דילוג לתוכן