תרצו לדלג תחנה?

בדרך כלל בכל סיור יהיו בין 8-16 תחנות, פה אנחנו רק רוצים להמחיש את הרעיון

דלגו תחנה

נקודת סיור לדוגמה

איתמר בן דוד - מורה דרך

כיפת הזהב - כיפת הסלע

לאחר שסיימתם להצטלם המלצתי היא שמהמדרגות תפנו ימינה ותלכו ימינה, אל הפינה הדרום מזרחית של במת הר הבית. מהפינה הזו תוכלו לראות בו זמנית את כיפת הזהב, מסגד אלאקצא ואת כנסיית הקבר, שלושת המבנים המקודשים ביותר לשלוש הדתות האברהמיות.

קדושת אבן השתיה - חטא גן עדן

זה יהיה מעט ארוך, אבל קחו את הזמן, כי זה קטע הכי חשוב בסיור. נתחיל במשפט מפוצץ: חברים יקרים, הגעתם למקום הקדוש ביותר בעולם, השער בין שמיים וארץ ניצב לפניכם. כיפת הזהב הקרויה גם כיפת הסלע, מכסה את הסלע, את אבן השתיה, שהיא יסודו של העולם כולו. בריאת העולם מתחילה מכאן. אדם וחווה על פי המסורת נוצרו מהאדמה שעל אבן השתיה. החטא בגן עדן של אכילת פרי עץ הדעת והגירוש מגן עדן- הכל מתרחש כאן. כל כך הרבה פרשנויות  נכתבו על המאורעות הללו, אבל הנקודה החשובה היא זו: גם לאחר הגירוש מגן עדן אדם ביקש את קרבתו של האל שברא אותו, והאל ביקש את קרבתו של אדם שנברא בצלמו. כדי לגשר ביניהם הקימו אדם וחווה מזבח, פחות או יותר היכן שכיפת השלשלת נמצאת. הם הקריבו קורבנות, מילה שמקורה בשורש קר”ב, כדי להתקרב לאל ולכפר על מעשיהם הרעים. האל מצדו הריח את ריח הניחוח של הקורבנות והתרצה.

קדושת אבן השתיה - נוח והמבול

לאחר מכן בני האדם הכזיבו פעם אחר פעם, קין הורג את הבל ובעשרת הדורות הבאים החטאים יתרבו כל כך עד שאלוהים מחליט להציל רק את נוח הצדיק ומשפחתו- ולחסל את כל שאר בני האדם ובעלי החיים. המבול הגדול הגיע, “קץ כל בשר”. לאחר כשנה נחתה התיבה על פי המסורת היהודית- על אבן השתיה, נוח ומשפחתו יצאו מהתיבה ובנו שוב את  המזבח באותו מקום בו נבנה המזבח הראשון של אדם. על אף העונש הקשה של המבול החטא לא נפסק. דור הפלגה הקים את מגדל בבל כמעשה של התרסה נגד איתני הטבע ונגד אלוהים ותוך מחיקת כל הבדל בין בני האדם “שפה אחת ודברים אחדים” ושעבוד בני האדם לטובת הקמת המגדל. התוכנית של אלוהים השתבשה לגמרי. הוא ברא את בני האדם בצלמו, עם פרצופים רבים ולכן היה צריך לבלבל את שפת בני האדם ולהפיצם לכל עבר כדי שיקימו אומות שונות, עם שפות מגוונות ותרבויות שונות. עמים שונים שמכבדים זה את זה בזכות המקור האחד שלהם.

קדושת אבן השתיה - עקדת יצחק

לאחר הכישלונות החוזרים אלוהים חיפש צדיק אחד שיוכל לגשר בינו לבין בני האדם. הוא חיפש ומצא את אברהם. כדי להיות בטוח בבחירתו הוא העביר את אברהם סדרה של ניסיונות, של מבחנים: “לך לך מארצך וממולדתך…” אי שם באור כשדים, בהמשך נדרש אברהם לעזוב את בית אביו בחרן, בהמשך הוא ואשתו שרה יורדים למצריים בשל הרעב בכנען, מלחמות, עקרות ארוכת שנים ועוד. לבסוף בגיל מאה שרה ילדה את בנם המשותף יצחק! אז אלוהים מבקש לנסותו במבחן האחרון- עקידת יצחק. הקרב את בנך האהוב. אברהם נשלח אל הר המוריה- ההר בו אנו נמצאים, ההר שקודקודו נמצא בתוך מבנה כיפת הסלע. אברהם הקים מחדש את המזבח שהוקם בימי אדם ושנית בימי נוח, הוא קשר את בנו למזבח הניף את הסכין ואז המלאך קרא לאברהם “אל תשלח ידך אל הנער”… עברת את מבחן האמונה של אלוהים.

אברהם - אב המון גויים

מכאן ואילך אברהם יהיה מופת של אמונה. כל בני הדתות האברהמיות רואים עצמם כצאצאי אברהם, והם רבים כחול אשר על שפת הים. יהודים מכל העולם פונים בתפילתם אל אבן השתיה. היהודים הם צאצאי אברהם דרך שבט יהודה, בן יעקב, בן יצחק בן אברהם. הנוצרים המגיעים לבקר בירושלים ממקדים את ביקורם בכנסיית הקבר הנשקפת לנו ממערב ורואים עצמם כבני אברהם שברוח כפי שנאמר בברית החדשה. והנה מדרום לנו המוסלמים הפונים בתפילתם אל מכה רואים עצמם בני אברהם דרך ישמעאל, בנו של אברהם משפחת שרה- הגר.

מבנה כיפת הסלע

כיפת הסלע הפכה בצדק לאחד הסמלים המוכרים ביותר של ירושלים. מדובר באחד המבנים היפים בעולם ובאחד מאתרי הפולחן הקדומים ביותר בעולם בהם נשמר הרצף הפולחני חרף חילופי הדתות והאימפריות ששלטו בעיר מאז ימי היבוסים.

המבנה המתומן מקורי מהמאה השביעית, אז נבנה על ידי הח’ליפה עבד אלמלכ בן מרואן בסוף המאה השביעית. אריחי השיש הוספו ככל הנראה כבר בימי צלאח אלדין במאה ה- 12 ועברו שיפוץ בימי הסולטאן סלימאן במאה ה- 16. אותו סולטאן הוסיף גם את אריחי הקרמיקה הכחולים-ירוקים לפי תכניתו של עבדאללה אלטבריזי. האריחים תוקנו והוחלפו בסדרה של שיפוצים שנערכו לאורך השנים לרבות במאה העשרים. הכיפה עשויה מעץ ומצופה בלוחות זהב שמומן על ידי חוסיין מלך ירדן בשנות השישים. למבנה ארבעה שערים עם דלתות נחושת מרהיבות ביופיין. תוכלו לראות אותן בהקיפכם את המבנה.

בראש החלק המתומן של המבנה ישנם פסוקים מהקוראן מפרק 36 העוסק באמונה בנביאים ובהבטחת גן העדן לצדיקים. הפסוקים בחלק העליון של התוף הנושא את הכיפה הם מפרק 17 העוסק במסע הלילי של הנביא מחמד לירושלים, ועל כך עוד נדבר בהמשך.

הצצה אל תוך כיפת הזהב

שימו לב, זו תמונת 360° מעלות, נסו להזיז אותה

אל תשכחו לדרג

פתח מפה

משביל האופניים לגשר ולמעיי

פה יהיו הנחיות הגעה לכיפת הזהב


עלו במדרכות…

הסבר הגעה

תחנה קודמת

דילוג לתוכן