בית קק”ל

בית קק”ל

בית קק”ל הוקם בשנת 1937 ונבנה בשילוב אבן ירושלמית ובטון מזויין בסגנון הבינלאומי והפך למקום מושבם של המוסדות הראשונים של היישוב היהודי בארץ ישראל – “מועצת העם” ו”מנהלת העם”. במקום זה התרחשו כל האירועים המכוננים שקדמו לטקס הכרזת המדינה. מאמצע שנות ה-80 ועד ימינו שימש כמוזיאון שהנציח את האירועים שקדמו לו לצד מפעלי קק”ל בארץ.

Play Video

שימו לב, מעבר לסרטונים יש הרבה קטעי מידע מסודרים מתחת לכותרות הצהובות, לחצו על הכותרת והאזינו!

בית קק"ל

הרעיון להקמת הקרן נהגה ע”י פרופ’ גרמני למתמטיקה בשם צבי הרמן שפירא, שהעלה אותו כבר בקונגרס הציוני הראשון בבזל והציע – שתוקם קרן לצורך איסוף תרומות לגאולת קרקעות בא”י. 

ב 1901 נחנכה קרן קיימת לישראל, לאחריה נוסדו רכישה וגאולת קרקעות בארץ, ייעור הארץ ו… נולדו הקופות הכחולות  = קופות חיסכון ממתכת שכל ילד וילדה אספו בהן פרוטות וכשהתמלאו – הגיעו איתן פה למשרדי הקק”ל  רוקנו ותרמו את תכולתן בטקס מרגש.
בימים אלה ממש, לאחר שהבניין שהפך בינתיים למוזיאון היסטורי, עמד כבר תקופה ארוכה סגור ללא פעילות, הוחלט להפוך אותו למלון בוטיק שבקומת הכניסה תהיה תצוגה היסטורית אודות המבנה. אז… יש למה לצפות!

כך נולדה הקופסה הכחולה

ביום י”ט בטבת תרס”ב (26 בדצמבר 1901), החליט הקונגרס הציוני החמישי על הקמת קרן קימת לישראל.  פקיד בנק בשם חיים קליינמן מהעיירה נאדבורנה שבפולין הגה רעיון לאיסוף המימון הדרוש לפעילות הקרן. הוא שלח מכתב למערכת “די וולט” (העולם) – העיתון הציוני שפעל בווינה, בזו הלשון: “בהתאם למימרה ‘פרוטה לפרוטה מצטרפת’, התקנתי לאחר פרסום החלטת הקונגרס בעניין ייסוד הקרן הקימת לישראל ‘קופסא ארצישראלית’, הדבקתי עליה פתק עם הכתובת ‘קרן לאומית’ וקבעתיה במקום מרכזי במשרדי. התוצאה, במידת ניסיונותיי עד כה, הייתה מזהירה. לחברים לדעה, ובפרט לכל פקידי המשרד הציוניים, אני מציע לאסוף בדרך זו תרומות לקרן הקימת”.

רעיון הקופה הכחולה נחל הצלחה רבתי! הקופסא הייתה במשך עשרות שנים, כמעט בכל בית יהודי ברחבי העולם,ובמוסדות חינוך בארץ ובתפוצות, היוותה אמצעי עממי ואהוד למימוש החזון הציוני של הקמת מדינה יהודית.  התרומות שנאספו באמצעות הקופסא הכחולה היו מכשיר לגאולת קרקע, שעליה יקום הישוב היהודי בארץ ישראל. אך הקופסא לא היוותה רק כלי לאיסוף כספים, אלא הפכה מראשית דרכה לאמצעי חינוכי חשוב להפצת התודעה הציונית ולחיזוק הקשר של עם ישראל עם אדמת מולדתו.

בית קק”ל - טיול אופניים בתל אביב עם הנייד

הצטרפו לטיול אופניים מודרך בתל אביב עם אלונה גלבוע, בזמן ובקצב שלכם, עם הסמארטפון. נרכב בשדרות ובשבילי האופנים, נבקר באתרים היפים של תל אביב כמו בית בן גוריון, הבימה, גן מאיר,בית קק”ל, בית ביאליק ומבנה העריה, גן העיר, כיכר רבין, נחלת בנימין ונקנח בשוק הכרמל. ובדרך תשמעו את הסיפורים וההדברים בסרטונים וקטעי אאודיו. עם הטופניים תוכלו לראות בשעתיים את מה שיקח ברגל לראות ביום שלם! בואו לטיול, המדריכה ממתינה לכם בנקודת ההתחלה.

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותה, אם רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן