תצפית לכיוון משכנות שאננים

נביט לעבר הואדי שמתחתינו, גיא בן הינום ולרכס שמעליו בו נמצאות  שכונת משכנות שאננים (1860) השכונה הראשונה מחוץ לחומות,  ושכונת ימין משה (1894). שתי שכונות אלו מספרות על שניים מעשירי עולם, חשוכי ילדים שבחרו להנציח את עצמם דרך תרומה לירושלים. “ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזרה”. כאן נעמוד בעיקר על מושג הצדקה.

Play Video
צוואתו של יהודה טורא

“מאד כלתה רוחי לתמוך ידי השר היקר משה מאנטעפיארע שליט”א על דרכו אשר הולך זה כמה להטיב מצב אחב”י האומללים בעיר הקודש ירושלים, ולמען יוכלו לעבוד את ה’ אלהי אבותינו באין שטן ומפריע, ולזאת הנני נותן סך חמשים אלף דולר ועושי רצוני יעמדו לימין השר מאנטעפיארע לעשות עם הכסף הנזכר כטוב וכישר בעיניו להגיע אל המטרה הנזכרת”

כתובת ההקדשה במשכנות שאננים

“משכנות שאננים נתיסדו מאת תרומת הכסף אשר הניח אחריו הגביר יהודה טורא נ”ע [נשמתו עדן] מק”ק [מקהילת קודש] ניו אורלינס יע”א [יגן עליה אלוקים] במדינת אמריקא על פי השר משה מונטיפיורי בשנת כת”ר לפ”ק”

כתובת הקדשה משכנות שאננים
כתובת הקדשה משכנות שאננים
גיא בן הינום

הואדי שלפנינו נקרא גיא בן הינום. גיא זה מוזכר פעמים רבות בתנך. בפעם הראשונה מופיע הגיא כציון קו גבול בגבולות השבטים. אך גיא זה התפרסם בעיקר בשל שמו שהיווה מקור לשם גיהנום. כאן, על פי המסופר בספר ירמיהו, נהגו לעבוד את האל מולך, שכחלק מהפולחן הדתי של אל זה היה נהוג להקריב קורבנות אדם “וּבָנוּ בָּמוֹת הַתֹּפֶת אֲשֶׁר בְּגֵיא בֶן הִנֹּם לִשְׂרֹף אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנֹתֵיהֶם בָּאֵשׁ אֲשֶׁר לֹא צִוִּיתִי וְלֹא עָלְתָה עַל לִבִּי” (ספר ירמיהו, פרק ז’, פסוק ל”א)

כיום הוא אחד מהשטחים הפתוחים היפים בירושלים ומתקיימים בו אירועי תרבות ואוכל שונים ואף טיפוס ספנלינג על מצוקיו.

בריכת הסולטן

בריכת הסולטן שמתחתינו משמשת כיום כתיאטרון פתוח למופעי תרבות. בעת העתיקה היה מקום אחד ממאגרי המים של העיר. הבריכה שופצה בתחילת התקופה העות’מאנית על ידי הסולטאן הטורקי, סולימאן הראשון, הידוע גם כסולימאן המפואר, בונה חומות העיר העתיקה. בריכת הסולטן היא חלק מהמייל התרבותי. תוכניתו של טדי קולק לאחר 67 היתה לשבץ על קו התפר לשעבר מספר מוסדות תרבות, ביניהן אנו מכירים היום את מתחם התחנה, תיאטרון החאן, סינמטק, בריכת הסולטאן וחוצות היוצר.

תצפית לכיוון משכנות שאננים - סיור סליחות בירושלים

הצטרפו לאריאל בן גיגי, מדריך טיולים ירושלמי לסיור סליחות עצמאי בעיר העתיקה, סיור סליחות מודרך עם הטלפון הנייד שלכם! בדיוק הסליחות נבקר ברובע היהודי, בהר ציון וקבר דוד, התצפיות עוצרות נשימה על העיר העתיקה, מחוץ ובתוכה. כמובן שנבקר באתרים חשובים ברובע היהודי ונסיים בתפילת הסליחות בכותל המערבי, הסיור מתחיל מתי שתרצו, בכל שנה בין א’ באלול ועד יום כיפור, תוכלו לצאת כבר עכשיו!

Play Video

שימו לב, כדי לצפות בתוכן הסיור אתם צריכים לרכוש אותה, אם רכשתם פשוט התחברו

דילוג לתוכן